Antradienis, 16 balandžio, 2024 Naujienos, Straipsniai

Paremkite Modeliuok.LT

Sveiki visi,

Vienas iš seniausių stendinio modeliavimo klubų Lietuvoje “modeliuok.lt” siekia atgaivinti savo veiklą. Tam mes prašome visų, besidominčių stendiniu modeliavimu, paremti “modeliuok.lt” veiklą 1,2% GPM parama. Šie pinigai būtų panaudoti stendinio modeliavimo sklaidai, konkursų organizavimui, svetainės atnaujinimui, bei tinklalaidžių kūrimui. Labai tikimės, kad neliksite abejingi ir prisidėsite prie šio hobio gyvavimo sklaidos Lietuvoje.

Trečiadienis, 27 spalio, 2010 Straipsniai

Mi-17V5 Walkaround

Skaityti daugiau…

Pirmadienis, 25 spalio, 2010 Modeliavimo technologijos, Straipsniai

Erozijos, eksploatacijos žymių vaizdavimas arba sendinimas. II dalis

 

II – ąją straipsnio dalį paskirsiu modelio nuplovimui, kurį modeliuotojų rate vadiname „washu“, nes ir pats technologijos pavadinimas – nuplovimas – kilęs iš angliško žodžio „wash“, kuris būtent ir reiškia plauti.

Kam reikalingas modelio nuplovimas?

Jis pirmiausia reikalingas tam, kad išryškintume modelio paviršiaus reljefą. Modelio paviršiaus reljefas yra dvejopas: vienas – įgilinimai modelio korpuso paviršiuje, įvairios linijos tarp korpusų plokščių, dar angliškai jos vadinamos „panel lines“, šuos žodžius dažnai matysite angliškoje literatūroje. Jeigu neklystu, toks reljefo paviršius, tarp modeliuotojų, dar būna vadinamas minusiniu. Kitas reljefas – tai korpuso dalys, kurios yra iškilusios, vėlgi jeigu neklystu, dar vadinamas pliusiniu. Nuplovimas yra skirtas pirmajam reljefo tipui, minusiniam paviršiui, išryškinti.

Skaityti daugiau…

Sekmadienis, 13 gruodžio, 2009 Naujienos, Straipsniai

Izraelis ir modeliai

013

 

Neseniai teko pabuvoti Artimuosiuose rytuose, Izraelio valstybėje. Kadangi esu Modeliuok.LT klubo narys, tai nusprendžiau kelionės džiaugsmais pasidalinti su kolegomis modeliuotojais, nes ten mačiau daug įdomių dalykų, kurie yra susiję su modeliavimu ir, tikriausiai, būtų įdomūs kiekvienam modeliuotojui. Tad modeliuotojams, kurie ateityje nuspręs aplankyti šią šalį, straipsnis gali pasirodyti ir naudingas.
Pradėsiu nuo vietos vadinamos Mini Izraeliu. Tai parkas, kuriame sumažintu masteliu pateikiami patys žinomiausi Izraelio pastatai, jų kompleksai, istorinės vietos. Parke išdėstyti pastatų modeliai  suskirstyti į regionus, be to ten yra įrengti keliai ir geležinkeliai, kuriais rieda traukinukai ir automobiliai. Stadione „bėgioja“ futbolo žaidėjai, negrabiai spardantys kamuolį, kuris dar ir į vartus įrieda. Pastatus pagyvina gausybė figūrėlių ir garsai, imituojantys maldas bažnyčiose ar mečetėse, ar kareivių komandas per vėliavos pakėlimo ceremoniją.

Skaityti daugiau…

Sekmadienis, 21 gruodžio, 2008 Straipsniai

Erozijos, eksploatacijos žymių vaizdavimas arba sendinimas. I dalis

 

Daugeliui gali kilti klausimas kam yra reikalingas modelio sendinimas ar eksploatacijos žymių parodymas, jeigu ir taip modelis puikiai atrodo. Modelio sendinimas nėra privalomas dalykas ir yra reikalingas tiems, kas nori savo padarytiems modeliams suteikti tikroviškumo. Modeliuojant įvairią techniką reikėtų turėti omeny, kad pradėjus eksploatuoti iškeliavusį iš gamyklos kokį nors technikos vienetą, nesvarbu tanką, motociklą ar lėktuvą, iš karto atsiranda kažkokių eksploatacijos požymių vėliau ir atmosferos poveikio pėdsakų. Kaip pavyzdį paimkime automobilį, kuris važinėjasi Lietuvos gatvėmis. Manykime, kad savininkas yra labai tvarkingas visada laiko savo automobilį išblizgintą visur, tiek išorėje, tiek viduje, tiek apačioje. Tačiau vis tiek liks eksploatacijos požymių, pvz. duslintuvo vidus bus apsitraukęs suodžiais, padangos taip pat bus nusidėvėję.

Taigi tai tik jūsų reikalas ar sendinsite modelį, rodysite eksploatacijos žymes ar ne. Reikėtų apsispręsti patiems dėl sau keliamų modeliavimo kriterijų, o jeigu norėsite dalyvauti parodose ir varžybose, tai teks atsižvelgti ir į jų taisykles bei reikalavimus.

Skaityti daugiau…

Ketvirtadienis, 11 gruodžio, 2008 Straipsniai

Mediniai burlaivių modeliai. I dalis

Autorius:

Pranas Sungaila

Pirmojo modelio pasirinkimas

Jeigu esate pradedantysis modeliuotojas medinių laivų modeliavime, kaip pirmo modelio nedarykite didelio burlaivio su daug patrankų, burių. Pradėkite nuo paprastų modelių: jachtų, kurėno, škunų, kogų, strugų, vienu žodžiu – nesudėtingų laivų.  Pasirinkus norimą daryti laivą, dar nereiškia, kad iš karto, pagal turimą brėžinį galima daryti modelį. Pirmiausia reikia sutikrinti mastelius. Žurnaluose pateikiami įvairių masteliu brėžiniai, todėl reikia juos padidinti arba sumažinti, priklausomai nuo pasirinkto mastelio. Mastelis irgi neturi būti labai didelis. Rekomenduočiau mastelius tarp 1:50 – 1: 80. na, dar ir 1:100. Šiais laikais, kai kopijavimo aparatą galima rasti kiekviename rajono centre, didinimo ir mažinimo problema yra gana lengvai išsprendžiama. Įsivaizduokite kaip reikėjo 1:400 mastelio kreiserio „Minskas“, išleisto „Maly Modelarz“, brėžinius pakeisti į 1:222 mastelį, kai darėme jo savaeigį modelį prieš 20 metų.

Skaityti daugiau…

Sekmadienis, 16 lapkričio, 2008 Straipsniai

Anglies pluošto (Carbon Fibre) faktūros imitavimas ant detalių

Autorius:

Baksas

Šiuolaikiniuose Grand prix ir Ralio automobiliuose vis daugiau detalių gaminama iš anglies pluošto. Modeliuojant atsiranda problema, kaip išgauti šios medžiagos faktūrą ant plastmasės.
Vienas iš būdų yra pirkti specialiai tam skirtus lipdukus „Carbon Fiber decals“. Yra gan nemažas skirtingų gamintojų lipdukų, mastelių ir netgi raštų bei atspalvių pasirinkimas. Naudojant lipdukus galima pasiekti labai tikrovišką rezultatą, tačiau tai nėra pigus malonumas. Be lipduko, kurio kaina prasideda nuo ~8 USD (maždaug A6 dydžio lapas), patartina naudoti ir specialius tirpalus, skirtus lipdukų klijavimui (pvz. Microscale tirpalai „Micro Set“ ir „Micro Sol“), kad lipdukas kokybiškai priliptų. Taip pat reikės nemažai paplušėti, kol pavyks iškarpyti tiksliai detalės dydžio lipdukus. Ypač problematiška su smulkiomis arba išlankstytomis detalėmis.

Skaityti daugiau…

Sekmadienis, 9 lapkričio, 2008 Straipsniai

Vienodos koncepcijos lėktuvai- ketvirtoji panašumo priežastis

Autorius:

Vaidas Mašidlauskas

Lėktuvo kūrimas primena galvosūkį, kai reikia viena valtimi perkelti kopūstą, avį ir vilką į kitą krantą. Siekiant padidinti lėktuvo skrydžio nuotolį, reikia paimti daugiau degalų. Didėjant lėktuvo masei, reikalinga tvirtesnė konstrukcija ir galingesni varikliai, kas vėl padidina lėktuvo masę ir tūrį. Didėjant masei reikalingi didesnio ploto sparnai bei vairai- masė vėl padidėja, tuo pačiu didėja aparato susilietimo su oru plotas, nuo kurio padidėja trinties jėga ir reikalingi galingesni varikliai jai įveikti. Galingesni varikliai naudoja daugiau kuro, todėl lėktuvui reikia daugiau degalų. Lėktuvų pirkėjai, kurie tiekia transportavimo paslaugas, siekia didesnio pelno, savo ruožtu šių paslaugų pirkėjai nori mažesnių kainų. Vienu maršrutu skristi tereikia keliolikai žmonių, kitu- keliems šimtams. Kiekvienas vežėjas stengiasi optimizuoti krovinių kiekį ir jam pervežti reikalingos transporto priemonės dydį. Žmogus taip pat yra „krovinys“, tik jam reikalingos kiek kitokios pervežimo sąlygos, apibrėžiančios slėgį, temperatūrą, drėgnumą, kūno padėtį, galimybę pačiam patekti į ir iš apibrėžtos vietos transporto priemonėje bei vietą šio „krovinio“ gyvybinės veiklos produktams pašalinti. Be viso to, pageidautinas aptarnaujantis personalas šio tipo „krovinio“ psichologiniam komfortui sukurti.

Skaityti daugiau…